Grzybica.info

Grzybice skóry

choroby ludzi i zwierząt wywoływane przez grzyby chorobotwórcze – najczęściej dermatofity (ten rodzaj grzybic bywa nazywany właściwymi), atakujące naskórek, paznokcie i włosy. Zmiany skórne wywołują również grzyby drożdżopodobne, najczęściej w fałdach skórnych lub też na błonie śluzowej. Niekiedy zmiany chorobowe wywołują także grzyby pleśniowe.

Rozwojowi grzybów sprzyja przede wszystkim wilgoć, ciepło i brak światła. Ważne są także czynniki wrodzone (np. atopia, zaburzenia rogowacenia), nabyte (np. stosowanie leków – w tym także antybiotyków, choroby naczyń obwodowych, stosowanie opatrunków okluzyjnych, otarcia czy maceracja naskórka) lub środowiskowe (w pewnych grupach środowiskowych obserwuje się więcej grzybic, np. wśród żołnierzy lub sportowców).

Leczenie, zależne od rodzaju grzybicy, polega na stosowaniu miejscowo lub ogólnie preparatów przeciwgrzybicznych.

 
Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje - epidemia grzybicy na świecie przybiera coraz większe rozmiary. Kłopoty z jej opanowaniem mają nawet kraje wysoko rozwinięte. Zła sytuacja jest także w Polsce, gdzie grzybica jest bardzo rozpowszechniona, w tym jedna z jej odmian - grzybica paznokci.
Co piąty Polak ma grzybicę stóp. Polska jest w czołówce pod względem występowania tej choroby wśród krajów Europy po Rosji, Czechach i Węgrzech. Przyczyna jest prozaiczna. Nie dbamy o własne stopy i nie reagujemy na pierwsze objawy choroby.
W Polsce wiele osób cierpi na grzybicę stóp oraz na grzybicę płytek paznokciowych - uważa prof. Roman Nowicki - dermatolog, wenerolog i alergolog z Kliniki Dermatologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku.
Polityka Prywatności