Grzybica.info

Grzybice skóry

choroby ludzi i zwierząt wywoływane przez grzyby chorobotwórcze – najczęściej dermatofity (ten rodzaj grzybic bywa nazywany właściwymi), atakujące naskórek, paznokcie i włosy. Zmiany skórne wywołują również grzyby drożdżopodobne, najczęściej w fałdach skórnych lub też na błonie śluzowej. Niekiedy zmiany chorobowe wywołują także grzyby pleśniowe.

Rozwojowi grzybów sprzyja przede wszystkim wilgoć, ciepło i brak światła. Ważne są także czynniki wrodzone (np. atopia, zaburzenia rogowacenia), nabyte (np. stosowanie leków – w tym także antybiotyków, choroby naczyń obwodowych, stosowanie opatrunków okluzyjnych, otarcia czy maceracja naskórka) lub środowiskowe (w pewnych grupach środowiskowych obserwuje się więcej grzybic, np. wśród żołnierzy lub sportowców).

Leczenie, zależne od rodzaju grzybicy, polega na stosowaniu miejscowo lub ogólnie preparatów przeciwgrzybicznych.

 
W Polsce wiele osób cierpi na grzybicę stóp oraz na grzybicę płytek paznokciowych - uważa prof. Roman Nowicki - dermatolog, wenerolog i alergolog z Kliniki Dermatologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku.
Grzyby można znaleźć na całym ludzkim ciel, ale najczęściej są na piętach, pod paznokciami u nóg i między palcami u nóg. Zwykle grzyby żyjące na skórze nie robią swojemu gospodarzowi krzywdy, ale mnożąc się mogą powodować niestety inne infekcje. Są wszędzie ale im niżej tym więcej grzybów, a np. na głowie prawie wcale.
Co piąty Polak ma grzybicę stóp. Polska jest w czołówce pod względem występowania tej choroby wśród krajów Europy po Rosji, Czechach i Węgrzech. Przyczyna jest prozaiczna. Nie dbamy o własne stopy i nie reagujemy na pierwsze objawy choroby.
Polityka Prywatności