Grzybica.info

Grzyby Fungi

cudzożywne organizmy plechowe, obecnie traktowane jako odrębne królestwo. Nie mają w komórkach chloroplastów, dlatego nie są samożywne, pasożytują na organizmach żywych (głównie roślinach) lub żywią się ich szczątkami. Jest ich ok. 100 tys. gatunków (glonowce, workowce i podstawczaki). Występują głównie na lądzie, rzadziej w środowisku wodnym. Do rozwoju grzybów jest konieczne odpowiednie podłoże, temperatura i wilgotność. Badaniem grzybów zajmuje się mikologia.

 
Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje - epidemia grzybicy na świecie przybiera coraz większe rozmiary. Kłopoty z jej opanowaniem mają nawet kraje wysoko rozwinięte. Zła sytuacja jest także w Polsce, gdzie grzybica jest bardzo rozpowszechniona, w tym jedna z jej odmian - grzybica paznokci.
Co piąty Polak ma grzybicę stóp. Polska jest w czołówce pod względem występowania tej choroby wśród krajów Europy po Rosji, Czechach i Węgrzech. Przyczyna jest prozaiczna. Nie dbamy o własne stopy i nie reagujemy na pierwsze objawy choroby.
W Polsce wiele osób cierpi na grzybicę stóp oraz na grzybicę płytek paznokciowych - uważa prof. Roman Nowicki - dermatolog, wenerolog i alergolog z Kliniki Dermatologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku.
Polityka Prywatności