Grzybica.info

Mikologia

nauka o grzybach, obejmuje wszystkie zagadnienia związane z tymi organizmami (ich morfologię, anatomię, cytologię, rozmnażanie, klasyfikację, a także biologię, fizjologię, geografię i in.). Okres naukowego poznawania i opisywania grzybów zapoczątkowały (1801 i 1821) dzieła Ch.H. Persoona, S.F. Graya i E.M. Friesa, dotyczące klasyfikacji. Twórcą współczesnej mikologii jest A.H. de Bary.

 
Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje - epidemia grzybicy na świecie przybiera coraz większe rozmiary. Kłopoty z jej opanowaniem mają nawet kraje wysoko rozwinięte. Zła sytuacja jest także w Polsce, gdzie grzybica jest bardzo rozpowszechniona, w tym jedna z jej odmian - grzybica paznokci.
Grzyby można znaleźć na całym ludzkim ciel, ale najczęściej są na piętach, pod paznokciami u nóg i między palcami u nóg. Zwykle grzyby żyjące na skórze nie robią swojemu gospodarzowi krzywdy, ale mnożąc się mogą powodować niestety inne infekcje. Są wszędzie ale im niżej tym więcej grzybów, a np. na głowie prawie wcale.
Co piąty Polak ma grzybicę stóp. Polska jest w czołówce pod względem występowania tej choroby wśród krajów Europy po Rosji, Czechach i Węgrzech. Przyczyna jest prozaiczna. Nie dbamy o własne stopy i nie reagujemy na pierwsze objawy choroby.
Polityka Prywatności