Grzybica.info

Terbinafina

jeden z najnowszych i najbardziej skutecznych leków przeciwgrzybicznych, należący do grupy alliloamin. Działa grzybobójczo (w porównaniu do większości preparatów grzybostatycznych, które tylko hamują rozwój grzybów) na wiele grzybów chorobotwórczych, skuteczna w zakażeniach dermatofitowych skóry i paznokci.

Jak udowodniły badania naukowe, w porównaniu z innymi lekami – jest bardziej skuteczna, bardziej bezpieczna, szybsza w działaniu.

Terbinafina wpływa na biosyntezę steroli u grzybów poprzez hamowanie epoksydazy skwalenowej w błonie komórki grzyba, co prowadzi do wewnątrzkomórkowego nagromadzenia skwalenu i w konsekwencji śmierci komórki grzyba.

 
Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje - epidemia grzybicy na świecie przybiera coraz większe rozmiary. Kłopoty z jej opanowaniem mają nawet kraje wysoko rozwinięte. Zła sytuacja jest także w Polsce, gdzie grzybica jest bardzo rozpowszechniona, w tym jedna z jej odmian - grzybica paznokci.
Co piąty Polak ma grzybicę stóp. Polska jest w czołówce pod względem występowania tej choroby wśród krajów Europy po Rosji, Czechach i Węgrzech. Przyczyna jest prozaiczna. Nie dbamy o własne stopy i nie reagujemy na pierwsze objawy choroby.
W Polsce wiele osób cierpi na grzybicę stóp oraz na grzybicę płytek paznokciowych - uważa prof. Roman Nowicki - dermatolog, wenerolog i alergolog z Kliniki Dermatologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku.
Polityka Prywatności